20240306 105659

Την Τετάρτη 6/03/2024 πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη δύο τμημάτων της Γ΄ τάξης του σχολείου μας , Γ2 και Γ3, στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Γκράφιτι: Τέχνη του δρόμου ή βανδαλισμός;». Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές γνώρισαν από τους ξεναγούς του Μουσείου τα γλυπτά που κοσμούν τον εξωτερικό χώρο αλλά και τα έργα της μόνιμης συλλογής του μουσείου.
“Εμείς φτιάχνουμε το έργο”, με οδηγό αυτή τη φράση τα παιδιά συνομίλησαν με τα έργα τέχνης, μιας τέχνης που συμβαδίζει ή αντανακλά τον σύγχρονο τρόπο ζωής. Η επαφή με εναλλακτικές μορφές τέχνης ήταν μια ενδιαφέρουσα αλλά και πρωτόγνωρη εμπειρία για τους μαθητές μας, γιατί ένιωσαν με τον καλύτερο τρόπο ότι το έργο δημιουργείται από αυτούς που το βιώνουν.